14.04.2013

Katolicyzm:

Obchody trzeciej rocznicy katastrofy smoleńskiej

10 kwietnia obchodzono trzecią rocznicę katastrofy samolotu prezydenckiego, w której zginęła elita Narodu Polskiego, między innymi prezydent Lech Kaczyński z małżonką. W całej Polsce i w Smoleńsku odbyły się odchody upamiętniające 96 ofiar. Przy pomnikach składano kwiaty, wieńce i palono świece. W kościołach modlono się w intencji tragicznie zmarłych.

W Kościele seminaryjnym na Krakowskim Przedmieściu odbyła się Msza św. w której uczestniczył Jarosław Kaczyński oraz przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości. Marta Kaczyńska złożyła kwiaty na grobie rodziców na Wawelu. Premier Donald Tusk oddał hołd ofiarom katastrofy, składając wieniec na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Tam też w godzinach porannych odbyła się Msza św., której przewodzili: bp Józef Guzdek, bp Jerzy Pańkowski i  bp Mirosław Wola.

O godz. 13 kard. Kazimierz Nycz odprawił liturgię w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. Nawołał do głębokiej modlitwy za poległych oraz ich rodziny. Po Mszy św. poświęcił pierwszą część pomnika upamiętniającego ofiary katastrofy smoleńskiej, który tymczasowo znajduje się w Świątyni Opatrzności Bożej, a w przyszłości ma zostać postawiony na miejscu katastrofy Tupolewa. Na uroczystości obecna była żona ostatniego prezydenta RP na uchodźctwie Ryszarda Kaczorowskiego -  Karolina Kaczorowska.

O godz. 18 w katedrze polowej odbyła się Msza św. w intencji śp. płk Jana Osińskiego, śp. biskupa polowego Tadeusza Płoskiego i wszystkich wojskowych oraz mundurowych, poległych w Smoleńsku. Poprowadził ją biskup polowy Józefa Guzdka. Godzinę później, w Katedrze Św. Jana Chrzciciela Mszę św. w intencji wszystkich tragicznie zmarłych, odprawił bp Józef Zawitkowski. Wzięły w niej udział rodziny i bliscy ofiar.

Ks. ppłk Krzysztof Kacorzyk odprawił Mszę św. w kaplicy Pałacu Prezydenckiego dla uczczenia pamięci: Lecha i Marii Kaczyńskich, pracowników kancelarii prezydenta, funkcjonariuszy BOR, ministrów oraz wszystkich ofiar tragedii smoleńskiej. Był na niej obecny prezydent Bronisław Komorowski z żoną i rodziny ofiar. Ks. ppłk Krzysztof Kacorzyk zwrócił uwagę zebranych na termin katastrofy, która miała miejsce w okresie Świąt Wielkanocnych, co skłania do refleksji nad zmartwychwstaniem i miłością.

Ponadto, w Katyniu odbyły się uroczystości upamiętniające 73. rocznicę zbrodni katyńskiej, na których byli obecni przedstawiciele polskich władz, Wojska Polskiego i bliscy ofiar NKWD. Przewodniczył im ks. Aleksander Jacyniak. Duchowny publicznie wyraził nadzieje, że dzięki poznaniu prawdy, Polacy zjednoczą się. Po Mszy św. minister obrony Tomasz Siemoniak podziękował Rosjanom za dążenie do ustalenia szczegółów wydarzeń sprzed 73 lat.

Katolicyzm:

Zdementowano wiadomość o złym stanie zdrowia  Benedykta XVI.

Rzecznik Watykanu ks. Federico Lombadi zdementował plotki o złym stanie zdrowia Benedykta XVI, jakie pojawiły się w artykule hiszpańskiej dziennikarki Palomy Gómez Borrero w gazecie „El Mundo”.

Hiszpańska dziennikarka Paloma Gómez Borrero podzieliła się swoimi podejrzeniami o pogarszającym się stanie zdrowia papieża-seniora na łamach gazety „El Mundo”. Ze względu na autorytet watykanistki, która towarzyszyła Janowi Pawłowi II w podróżach zagranicznych, informacja wywołała lawinę komentarzy.

Dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej ks. F. Lombardi zaprzeczył doniesieniom. Dodał też, że lekarze nie stwierdzili u Benedykta XVI żadnej poważnej choroby, a niedogodności są związane z podeszłym wiekiem.

Benedykt XVI zrezygnował z urzędu 28 lutego 2013 roku. Teraz mieszka w Pałacu Apostolskim w Castel Gandolfo, ale ma zamiar przeprowadzić się do klasztoru klauzurowego pw. Maryi Matki Kościoła.

Piotr Gumieniuk odznaczony orderem św. Siergieja Radoneżskiego III stopnia

11 kwietnia 2013 rokuszef Wydziału Ds. Kontaktów z Rosją fundacji „Kirche in Not” otrzymał order św. Siergieja Radoneżskiego III stopnia z rąkPrzewodniczącego Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego metropolity Hilariona.

Piotra Gumieniuka wyróżniono za pracę dobroczynną na rzecz pomocy uczelniom prawosławnym, monasterom i świątyniom. Order odebrał w dniu swoich pięćdziesiątych urodzin, uznając nagrodę za znak ufności rosyjskiego Kościoła prawosławnego dla fundacji.

Odszedł ks. Antoni Kajzerek

13 kwietnia 2013 roku w Bielsko-Białej zmarł ks. dr Antoni Kajzerek, kapelan bielskiego aresztu śledczego oraz autor książek o tematyce teologicznej. Miał 65 lat.

Ks. A. Kajzerek urodził się 8 stycznia 1948 roku  w Janowie. W 1973 roku przyjął święcenia kapłańskie. Przez dwadzieścia lat pracował w parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Komorowicach. Następnie był kapelanem w wiezieniu. Dzięki niemu powstała kaplica, przeznaczona dla wiernych wszystkich wyznań. Pieniądze na ten cel zebrał głosząc kazania w parafiach Podbeskidzia.

Opublikował wiele książek, między innymi „Złote myśli” – publikację zawierającą myśli i rady wybitnych postaci świata kulturalnego, politycznego oraz religijnego. Natomiast, „Adiòs Padre” to wspomnienie około dziesięcioletniej misji, jaką ks. A. Kajzerek prowadził w Argentynie.