10.02.2013

PRZEGLĄD INFORMACJI RELIGIJNYCH Z KRAJU I ZE ŚWIATA

Islam:

Wybrano nowego sekretarza generalnego Organizacji Współpracy Islamskiej

7 lutego 2013 roku prezydent Egiptu Muhammad Mursi mianował nowego sekretarza generalnego Organizacji Współpracy Islamskiej. Został nim Ijad ben Amin Madani, były minister kultury i informacji Arabii Saudyjskiej.

Uroczystość zaprzysiężenia nowego sekretarza generalnego odbyła się po zakończeniu dwudniowego spotkania Organizacji Współpracy Islamskiej [OWI]. Ijad ben Amin Madani zastąpił na stanowisku Turka Ekmeleddina İhsanoğlu.Nowy sekretarz pochodzi z Mekki. W rządzie Arabii Saudyjskiej sprawował wiele funkcji, między innymi: w latach 1999-2005 był ministrem do spraw hadżdżu[obowiązkowej pielgrzymki do Mekki], a następnie do 2009 roku kierował ministerstwem kultury i informacji.

Współpraca w ramach organizacji ma przyczynić się do polepszenia kontaktów gospodarczych, kulturowych i duchowych. OWIpowstała w 1971 roku, z inicjatywy przedstawicieli 24 państw muzułmańskich. Jej centrala znajduje się w mieście Dżidda. Obecnie, organizacja zrzesza 57 państw [dodatkowo Bośnia i Hercegowina oraz Rosja posiadają status obserwatorów, a Indie i Filipiny ubiegają się o członkostwo], których delegaci spotykają się co 3-4 lata. W 2012 roku z powodu wojny domowej zawieszono Syrię.

Paulina Szymańska

Katolicyzm:

Boliwia: Nie żyje polski misjonarz, ks. Mariusz Graszk

9 lutego 2013 roku w Oruro zginął ks. Mariusz Graszk. Kapłan diecezji ełckiej przebywał na misji w Boliwii od października 2011 roku. Posługiwał w diecezji Oruro, w parafii Challapata.

         8 lutego wraz z czterema żołnierzami, ks. Mariusz Graszk pomagał siostrom zakonnym przy naprawie samochodu. Na grupę najechał rozpędzony autobus. Żołnierze i postulant bonifratrów zginęli na miejscu. Natomiast, misjonarz oraz siostry zostali przewiezieni do pobliskiego szpitala. Około godziny 0.30 polskiego czasu, 36-letni kapłan zmarł.

Paulina Szymańska

Co jeszcze wydarzyło się w minionym tygodniu?

Katolicyzm:

Kościół wspominał działalność abp. Józefa Życińskiego

O tym, że nie należy stosować odczłowieczonych zasad, a każde działanie powinno cechować się tolerancją przypomniał ks. Andrzej Luter. W niedzielnej homilii, duszpasterz odwołał się do myśli abp. Józefa Życińskiego.

10 lutego 2013 roku minęła druga rocznica śmierci abp. Józefa Życińskiego. Podczas niedzielnej homilii w kościele św. Andrzeja w Warszawie, ks. Andrzej Luter powołując się na słowa metropolity lubelskiego przypomniał młodzieży, że powinna dążyć do „zsynchronizowania życia z Bogiem” na wzór św. Piotra i św. Pawła. Synchronizacja nie zakłada odcięcia się od świata, a zharmonizowanie własnego życia z otoczeniem i z Jego Stwórcą. Jednak, nie można tego dokładnie zaplanować. Należy wystrzegać się stosowania za wszelką cenę jednolitych, odczłowieczonych zasad. „Człowiek jest drogą Kościoła”, istota ludzka stanowi też granicę dla naszych działań. Abp. J. Życiński był przekonany, że każdy człowiek zasługuje na tolerancję – zarówno największy grzesznik, jak i ten pogubiony lub sfrustrowany.

Paulina Szymańska

Islam:

Demonstracje w Egipcie

W dniach 25 stycznia – 4 lutego, w Egipcie odbyły się demonstracje przeciwko działalności prezydenta Muhammeda Mursiego i pozostających przy władzy, fundamentalistów z Bractwa Muzułmańskiego. Podczas zamieszek zginęło co najmniej 59 osób.

Demonstranci protestowali na ulicach Aleksandrii, Port Saidu nad kanałem Sueskim, a także w kilku miastach w delcie Nilu oraz w Kairze na placu Tahrir i w okolicach pałacu prezydenckiego. W ten sposób, ludzie okazali sprzeciw wobec dekretów – „fatw”, wydanych przez muzułmańskich duchownych, wzywających do zabicia liderów opozycji. Pomimo że rząd Muhammeda Mursiego odrzucił te dokumenty, to sytuacja w kraju nie uległa poprawie. W egipskich mediach, zamieszki uznano za przejaw największego kryzysu od upadku rządu Hosniego Mubaraka.

Paulina Szymańska

Copyright © 2017 UKSW Wszelkie prawa zastrzeżone
Informacja o ciasteczkach