3.02.2013

X PRZEGLĄD INFORMACJI RELIGIJNYCH Z KRAJU I ZE ŚWIATA

Prawosławie:

Obchody święta Nowych męczenników i Wyznawców w Zamościu

27 stycznia w parafii p.w. św. Mikołaja w Zamościu obchodzono święto Nowych męczenników i Wyznawców.

W zamojskiej cerkwi przechowywane są relikwia św. Romana Wyznawcy. W 2012 roku zostały one przekazane arcybiskupowi lubelskiemu i chełmskiemu Ablowi przez Patriarchę Moskwy i całej Rusi Cyryla, a 20 października – uroczyście wniesione do kościoła. Dla prawosławnych, św. Roman Wyznawca jest wzorem wiary, cierpliwości oraz pokory. W 2000 roku, decyzją Soboru Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, Zamościanin został wyniesiony na ołtarze.

Podczas tegorocznych obchodów, parafianie i studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Zamościu zaprezentowali „Wertep”, czyli przedstawienie o Narodzeniu Chrystusa.

Joanna Górska

Międzynarodowy Festiwal Kolęd Wschodniosłowiańskich

W dniach 2-3 lutego odbył się XVIII Międzynarodowy Festiwal Kolęd Wschodniosłowiańskich w Terespolu.

Na wspólne kolędowanie przyjechały grupy z Białorusi, Polski oraz Ukrainy. Łącznie zaśpiewało 15 chórów i zespołów, czyli ponad 300 wykonawców. Uroczystej inauguracji festiwalu dokonał ordynariusz Prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej abp Abel, wraz z burmistrzem Miasta Terespol Jackiem Danielukiem.

Zorganizowany z błogosławieństwa abpa Abla, Międzynarodowy Festiwal Kolęd Wschodniosłowiańskich łączy tradycję z nowoczesnością. Pierwszego dnia przesłuchań festiwalowych  zaprezentowały się chóry parafialne: studenckie, młodzieżowe, dziecięce i dorosłe. Do Terespolu, uczestnicy przyjechali z Tarnogrodu, Chełma, Białej Podlaskiej, Siemiatycz oraz z Warszawy.

Goście mogli obejrzeć wystawę fotograficzną „Kolory prawosławia. Serbia”. Co więcej, Bractwo Młodzieży Prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej zaprezentowało specjalną ekspozycję w ramach projektu „Uczmy się tolerancji na błędach historii”.

XVIII Międzynarodowemu Festiwalowi Kolęd Wschodniosłowiańskich patronowali: Prawosławna Diecezja Lubelsko–Chełmska, Fundacja Dialog Narodów, Miejski Ośrodek Kultury w Terespolu oraz Nadbużańskie Centrum Kultury Prawosławnej w Terespolu. Ponadto, wsparcia finansowego udzielił Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Joanna Górska

Islam i chrześcijaństwo:

Wzmożona działalność islamskich fundamentalistów w Afryce

Fundamentalizm islamski ogarnia kolejne państwa afrykańskie – alarmują chrześcijańscy duchowni. W tym roku, działalność ekstremistów zachwiała spokojem w diecezji algierskiej, czego dowodzą styczniowe zamieszki na terenie kompleksu gazowego w In Amenas.

Zdaniem arcybiskupa Akry w Ghanie, na Czarnym Kontynencie fundamentalizm rozprzestrzenia się za sprawą młodego pokolenia. W ciągu ostatnich dwudziestu lat wielu Afrykańczyków wyjechało na studia do Arabii Saudyjskiej, Egiptu, Kuwejtu, Libii oraz Iranu. Po powrocie, zapoczątkowali oni drastyczne formy fundamentalizmu islamskiego w rodzimej społeczności.

Metropolita Ghany abp Charles Palmer Buckle  o ingerencję podejrzewa Al Kaidę, ugrupowanie Al Shabaab lub członków innych grup terrorystycznych. Prosząc o modlitwę w intencji męczenników, ordynariusz diecezji algierskiej bp Claude Rault zaapelował, aby winą za ataki terrorystyczne nie obarczać wszystkich muzułmanów, bo oni również są ofiarami działalności ekstremistów.

Joanna Górska

Co jeszcze wydarzyło się w minionym tygodniu?

Protestantyzm:

Dania: Luterańska parafia poszukuje wierzącego proboszcza

Po kontrowersjach, związanych z posługą pastora Thorkilda  Grosbølla, Rada parafialna duńskiej wspólnoty w Mejdal ogłosiła nabór na nowego proboszcza. Komisja rekrutacyjna zbada poglądy kandydatów na chrześcijaństwo i Ewangelie.

Wyjaśniając decyzję, przewodniczący Rady parafialnej Karl Pedersen przywołał przypadek Grosbølla. W 2003 roku wspomniany pastor napisał, że nie wierzy w „Boga Stwórcę, który działa w świecie”. Co więcej, w jednym z wywiadów podkreślił archaiczność Boga, a cuda i ideę życia wiecznego określił „pustymi słowami”. Po tym wydarzeniu, władze kościelne musiały nadzorować działalność biskupa aż do emerytury, czyli do 2008 roku.

Joanna Górska

Anglia: Ks. Ian Gobley złożył urząd z powodów zdrowotnych

Po 16 latach pracy duszpasterskiej, anglikański proboszcz parafii w Westbury-on-Severn złożył urząd z powodów zdrowotnych. Do rezygnacji skłoniło go uczulenie na lilie.

Lilie używane są w wielu ceremoniach kościelnych, między innymi podczas pogrzebów oraz ślubów. Zaś, najczęściej wykorzystuje się je w okresie wielkanocnym. Uczulenie na kwiaty uniemożliwiło 64-letniemu ks. Ianowi Gobley’owi pełnienie dalszej posługi. Po sześciu latach, duchowny pożegnał się z wiernymi. Do podjęcia decyzji namówił go lekarz.

Joanna Górska

Copyright © 2017 UKSW Wszelkie prawa zastrzeżone
Informacja o ciasteczkach