3.02.2013

X PRZEGLĄD INFORMACJI RELIGIJNYCH Z KRAJU I ZE ŚWIATA

Obchody święta Nowych męczenników i Wyznawców w Zamościu

27 stycznia w parafii p.w. św. Mikołaja w Zamościu obchodzono święto Nowych męczenników i Wyznawców.

W zamojskiej cerkwi przechowywane są relikwia św. Romana Wyznawcy. W 2012 roku zostały one przekazane arcybiskupowi lubelskiemu i chełmskiemu Ablowi przez Patriarchę Moskwy i całej Rusi Cyryla, a 20 października – uroczyście wniesione do kościoła. Dla prawosławnych, św. Roman Wyznawca jest wzorem wiary, cierpliwości oraz pokory. W 2000 roku, decyzją Soboru Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, Zamościanin został wyniesiony na ołtarze.

Podczas tegorocznych obchodów, parafianie i studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Zamościu zaprezentowali „Wertep”, czyli przedstawienie o Narodzeniu Chrystusa.

Międzynarodowy Festiwal Kolęd Wschodniosłowiańskich

W dniach 2-3 lutego odbył się XVIII Międzynarodowy Festiwal Kolęd Wschodniosłowiańskich w Terespolu.

Na wspólne kolędowanie przyjechały grupy z Białorusi, Polski oraz Ukrainy. Łącznie zaśpiewało 15 chórów i zespołów, czyli ponad 300 wykonawców. Uroczystej inauguracji festiwalu dokonał ordynariusz Prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej abp Abel, wraz z burmistrzem Miasta Terespol Jackiem Danielukiem.

Zorganizowany z błogosławieństwa abpa Abla, Międzynarodowy Festiwal Kolęd Wschodniosłowiańskich łączy tradycję z nowoczesnością. Pierwszego dnia przesłuchań festiwalowych  zaprezentowały się chóry parafialne: studenckie, młodzieżowe, dziecięce i dorosłe. Do Terespolu, uczestnicy przyjechali z Tarnogrodu, Chełma, Białej Podlaskiej, Siemiatycz oraz z Warszawy.

Goście mogli obejrzeć wystawę fotograficzną „Kolory prawosławia. Serbia”. Co więcej, Bractwo Młodzieży Prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej zaprezentowało specjalną ekspozycję w ramach projektu „Uczmy się tolerancji na błędach historii”.

XVIII Międzynarodowemu Festiwalowi Kolęd Wschodniosłowiańskich patronowali: Prawosławna Diecezja Lubelsko–Chełmska, Fundacja Dialog Narodów, Miejski Ośrodek Kultury w Terespolu oraz Nadbużańskie Centrum Kultury Prawosławnej w Terespolu. Ponadto, wsparcia finansowego udzielił Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Islam i chrześcijaństwo:

Wzmożona działalność islamskich fundamentalistów w Afryce

Fundamentalizm islamski ogarnia kolejne państwa afrykańskie – alarmują chrześcijańscy duchowni. W tym roku, działalność ekstremistów zachwiała spokojem w diecezji algierskiej, czego dowodzą styczniowe zamieszki na terenie kompleksu gazowego w In Amenas.

Zdaniem arcybiskupa Akry w Ghanie, na Czarnym Kontynencie fundamentalizm rozprzestrzenia się za sprawą młodego pokolenia. W ciągu ostatnich dwudziestu lat wielu Afrykańczyków wyjechało na studia do Arabii Saudyjskiej, Egiptu, Kuwejtu, Libii oraz Iranu. Po powrocie, zapoczątkowali oni drastyczne formy fundamentalizmu islamskiego w rodzimej społeczności.

Metropolita Ghany abp Charles Palmer Buckle  o ingerencję podejrzewa Al Kaidę, ugrupowanie Al Shabaab lub członków innych grup terrorystycznych. Prosząc o modlitwę w intencji męczenników, ordynariusz diecezji algierskiej bp Claude Rault zaapelował, aby winą za ataki terrorystyczne nie obarczać wszystkich muzułmanów, bo oni również są ofiarami działalności ekstremistów.

Protestantyzm:

Dania: Luterańska parafia poszukuje wierzącego proboszcza

Po kontrowersjach, związanych z posługą pastora Thorkilda  Grosbølla, Rada parafialna duńskiej wspólnoty w Mejdal ogłosiła nabór na nowego proboszcza. Komisja rekrutacyjna zbada poglądy kandydatów na chrześcijaństwo i Ewangelie.

Wyjaśniając decyzję, przewodniczący Rady parafialnej Karl Pedersen przywołał przypadek Grosbølla. W 2003 roku wspomniany pastor napisał, że nie wierzy w „Boga Stwórcę, który działa w świecie”. Co więcej, w jednym z wywiadów podkreślił archaiczność Boga, a cuda i ideę życia wiecznego określił „pustymi słowami”. Po tym wydarzeniu, władze kościelne musiały nadzorować działalność biskupa aż do emerytury, czyli do 2008 roku.

Anglia: Ks. Ian Gobley złożył urząd z powodów zdrowotnych

Po 16 latach pracy duszpasterskiej, anglikański proboszcz parafii w Westbury-on-Severn złożył urząd z powodów zdrowotnych. Do rezygnacji skłoniło go uczulenie na lilie.

Lilie używane są w wielu ceremoniach kościelnych, między innymi podczas pogrzebów oraz ślubów. Zaś, najczęściej wykorzystuje się je w okresie wielkanocnym. Uczulenie na kwiaty uniemożliwiło 64-letniemu ks. Ianowi Gobley’owi pełnienie dalszej posługi. Po sześciu latach, duchowny pożegnał się z wiernymi. Do podjęcia decyzji namówił go lekarz.