20.01.2013

PRZEGLĄD INFORMACJI RELIGIJNYCH Z KRAJU I ZE ŚWIATA

Judaizm w Polsce:

XVI Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce

17 stycznia 2013 roku Kościół w Polsce po raz XVI obchodził Dzień Judaizmu. W tym roku, centralne wydarzenia odbyły się w Opolu. Hasłem przewodnim był fragment z Rdz 45,4: „Ja jestem Józef, brat wasz…”.

Dzień Judaizmu został ustanowiony przez Konferencję Episkopatu Polski w 1997 r. Od tego czasu organizowany jest w wielu diecezjach, z czego w jednej odbywają się obchody centralne. W tym roku wybrano Opole. W wydarzeniach wzięli udział hierarchowie Kościoła, naczelny rabin Polski Michael Schudrich, a także inni Żydzi.

Warszawskie obchody Dnia Judaizmu składały z się dwóch części: 17 stycznia w kościele środowisk twórczych przy placu Teatralnym odprawiona została Liturgia Słowa Bożego, a 20 stycznia w Synagodze Nożyków przy ul. Twardej odbył się dzień otwarty.

Dzień Judaizmu w Kościele katolickim jest szczególnym czasem pogłębiania świadomości o wyjątkowej relacji, która łączy wszystkich chrześcijan. Zgodnie ze słowami błogosławionego Jana Pawła II, religii żydowskiej nie należy traktować jako rzeczywistości zewnętrznej, lecz wewnętrznej. XVI Dzień Judaizmu otwiera Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Dorota Rybak

Katolicyzm:

Dyskusja o eutanazji podczas 21. Finału WOŚP

13 stycznia 2013 roku odbył się 21. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Coroczna akcja zmobilizowała do pozytywnego działania bardzo wielu Polaków. Jednak, na przygotowania do tegorocznego finału cień położyła wypowiedź Jurka Owsiaka, w której lider WOŚP poparł eutanazję.

Kontrowersje powstały wokół wypowiedzi Jurka Owsiaka z 29 grudnia 2012 roku. Podczas wywiadu, udzielonego portalowi dziennik.pl, lider WOŚP wyraził poparcie dla eutanazji: „Osobiście dopuszczam taki sposób pomocy, bo ja to tak rozumiem - eutanazja to dla mnie pomoc starszym w cierpieniach”. Pomimo że J. Owsiak zapewnił później, że nie popiera eutanazji a jedynie dąży do dyskusji o problemie, to nie zdążył zapobiec zamieszaniu i kryzysowi wizerunku Fundacji. 

Wypowiedź lidera WOŚP podzieliła katolickich publicystów. Jedni wyrazili sprzeciw nie tylko wobec słów J. Owsiaka, ale również wobec wydarzenia, organizowanego z jego inicjatywy. Piotr Żyłka z serwisu Deon.pl publicznie oświadczył, że nie daje pieniędzy na WOŚP. Natomiast, Ewa Czaczkowska z Areopagu21 wyraziła wątpliwość co do rzeczywistego celu przedsięwzięcia: „Nie wiedziałabym (…), co w ten sposób wspieram: rzeczywistą pomoc starszym, chorym ludziom czy eutanazję albo tylko dyskusję o niej.”. Słów nie szczędził redaktor Frondy. Tomasz Terlikowski napisał na portalu, że zasługi J. Owsiaka nie przekreślają szkód, spowodowanych jego wypowiedziami. Innego zdania był dyrektor Religia.tv, ks. Kazimierz Sowa. Swój udział w akcji WOŚP przyrównał do „gestu solidarności i małego elementu łańcucha dobrych uczynków”. W obronie lidera Fundacji stanął również Błażej Strzelczyk z „Gazety Wyborczej”. Przypomniał on o sprostowaniu kontrowersyjnej wypowiedzi w „Tygodniku Powszechnym”. W jego opinii, ta publikacja przeczy twierdzeniu, że J. Owsiak jest zwolennikiem eutanazji.

Dorota Rybak

Co jeszcze wydarzyło się w minionym tygodniu?

Islam i chrześcijaństwo:

Egipt: Kara więzienia za zmianę wiary

Egipski sąd w Beni Souef skazał na 15 lat więzienia rodzinę, która z islamu przeszła na chrześcijaństwo.

By poślubić męża, Nadia Mohamed Ali musiała zrzec się wiary chrześcijańskiej i przyjąć islam. Po śmierci małżonka, w 1991 roku zdecydowała się powrócić do rodzimej wiary. Do tego kroku, nakłoniła również swoje dzieci. W 2004 roku członkowie rodziny uzyskali w urzędzie zgodę na zmianę wpisu o przynależności religijnej oraz imion muzułmańskich na chrześcijańskie.

Sytuacja wyszła na jaw dwa lata później, podczas rutynowej kontroli policyjnej jednego z synów. Podczas przesłuchania, syn przyznał się do konwersji. Aresztowano całą rodzinę oraz siedmiu urzędników, którzy dokonali zmian w dokumentach. Nadię Mohamed Ali wraz z synami skazano na 15 lat pozbawienia wolności, a pozostałych oskarżonych – na 5 lat.

W Egipcie nie dopuszcza się do konwersji z islamu na chrześcijaństwo. Ze względu na trudności przy zmianie zapisów w dokumentach, wielu chrześcijan fałszuje je, mimo grożących konsekwencji prawnych. Z drugiej strony, proces przejścia z chrześcijaństwa na islam nie jest utrudniony, a niekiedy nawet wspierany przez urzędników.

Dorota Rybak

Atak muzułmańskich fanatyków na Kościół koptyjski

18 stycznia 2013 roku doszło do zamieszek w prowincji Kina w Górnym Egipcie. Pomimo że policja zapobiegła zniszczeniu kościoła koptyjskiego w El Maraszda, to nie uniknięto strat w okolicznej, chrześcijańskiej wsi.

Przyczyną ataku była pogłoska o próbie gwałtu chrześcijanina na muzułmańskiej dziewczynce. W zamieszkach wzięło udział około tysiąca osób, z czego policja zatrzymała dziesięciu podejrzanych. Napastnicy podpalili kilka zabudowań, należących do egipskich Koptów. Jednak, dzięki interwencji udało się uchronić koptyjski kościół. Radio Watykańskie poinformowało, że o wzburzenie nastrojów społecznych, podejrzewa się radykalnych salafitów.

Dorota Rybak

Copyright © 2017 UKSW Wszelkie prawa zastrzeżone
Informacja o ciasteczkach