30.12.2012

PRZEGLĄD INFORMACJI RELIGIJNYCH Z KRAJU I ZE ŚWIATA

Chrześcijaństwo:

W Rzymie trwa 35. Europejskie Spotkanie Młodych

28 grudnia rozpoczęło się 35. Europejskie Spotkanie Młodych w Rzymie, które potrwa do 2 stycznia. W tegorocznej edycji wzięło udział około 40 tysięcy młodych osób, w tym 12 tysięcy Polaków. Kolejne spotkanie odbędzie się w Strasburgu.

         To 35. edycja spotkania, a czwarta zorganizowana przez Wspólnotę z Taizé we współpracy z diecezją rzymską. Poprzednie Europejskie Spotkanie Młodych odbyło się w Kigali w Rwandzie, w dniach od 14 do 18 listopada 2012 roku. Natomiast, w przyszłym roku młodzież spotka się w Strasburgu. Przeor z Taizé – br. Alois zapowiedział, że goście będą zakwaterowani po obu stronach granicy francusko-niemieckiej na znak pojednania oraz europejskiej otwartości i solidarności. Kolejny etap Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię odbędzie się w dniach od 28 grudnia 2013 roku do 1 stycznia 2014 roku.

W programie tegorocznego spotkania przewidziano wspólne modlitwy, które będą odbywać się dwa razy dziennie w siedmiu kościołach rzymskich [w tym w bazylikach: św. Jana na Lateranie, Matki Bożej Większej oraz św. Jana za Murami]. Oprócz tego, wierni zwiedzą miasto, zobaczą wiele miejsc świętych oraz wezmą udział w spotkaniach tematycznych, dotyczących: życia duchowego, sztuki, kwestii społecznych oraz problematyki: pokoju i solidarności. Młodzież została już zakwaterowana w domach włoskich rodzin, we wspólnotach zakonnych albo na parafiach.

         W liście do uczestników 35. Europejskiego Spotkania Młodych, przedstawiciele Kościołów chrześcijańskich [w tym: prawosławnych patriarchów Konstantynopolitańskiego i Moskiewskiego, Kościoła Anglikańskiego oraz Kościołów Protestanckich] wskazali na znaczenie wiary, a także zaufania jako fundamentu jedności wśród chrześcijan. Bartłomiej I z Konstantynopola podkreślił, że wiara młodych stanowi inspirację dla współczesnego świata, dzięki której możliwe jest budowanie miłości i solidarności chrześcijańskiej. W podobnym tonie wypowiedzieli się również: Przewodniczący Wydziału Spraw Zagranicznych Patriarchatu Moskiewskiego – metropolita Hilarion, Arcybiskup Canterbury – dr Rowan Willams, Sekretarz Generalny Światowej Wspólnoty Kościołów Reformowanych – ks. dr Setri Nyomi oraz Sekretarz Generalny Światowej Rady Kościołów – ks. dr Olav Fykse-Tveit. Natomiast, Sekretarz Generalny Światowej Federacji Luterańskiej – ks. Martin Junge wyraził nadzieję, że wspólna modlitwa pomoże Europie odszukać własną tożsamość, a także zachować jedność w atmosferze nieufności.

         30 grudnia młodzież spotkała się na wspólnej modlitwie na Placu św. Piotra w Rzymie, której przewodził papież Benedykt XVI. Ojciec święty zachęcił uczestników spotkania do pogłębiania wiary oraz podążania ścieżką, wytyczoną przez założyciela Wspólnoty z Taizé i inicjatora Europejskich Spotkań Młodych – br. Rogera. Zwracając się do wiernych prawosławnych i protestanckich zapewnił, że Kościół katolicki nieustannie będzie zabiegać o pojednanie oraz jedność wśród chrześcijan. Ponadto, papież wypowiedział się w problematycznych kwestiach, jakie zdominowały życie religijne w poszczególnych krajach. Do młodzieży francuskiej apelował o odwagę. Zachęcał, by pomimo wątpliwości przyjąć zaproszenie do życia z Bogiem. Zaś, współwyznawców z Niemiec i z Polski zapewnił o wartości ich świadectw w misji ewangelizacyjnej Kościoła.

Elżbieta Jaroś

Katolicyzm:

Nie żyje abp Ignacy Tokarczuk, metropolita przemyski senior

29 grudnia nad ranem, w wieku 94 lat zmarł abp Ignacy Tokarczuk. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 2 stycznia. Ciało pierwszego metropolity przemyskiego spocznie w podziemiach archikatedry przemyskiej.

         Najstarszy polski biskup zmarł około 8.30 w swoim mieszkaniu w Przemyślu, niemal do końca zachowując świadomość. Przyczyną zgonu był regularnie pogarszający się stan zdrowia. 1 lutego metropolita-senior skończyłby 95 lat.

Trudna posługa biskupia

W grudniu 1965 roku I. Tokarczuk uzyskał sakrę biskupią, a święcenia otrzymał z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego. Trudne lata posługi nie złamały odwagi duchownego – od połowy lat 70. nieustannie wspierał walkę o demokratyzację życia w Polsce i działalność narodowowyzwoleńczą: KOR, ROBCiO, a następnie Solidarności. Organizował komitety pomocy internowanym. Mimo zagrożenia śmiercią, arcybiskup-senior nie poddał się w walce. Jednym z owoców jego aktywności było powstanie 220 nowych parafii i budowa 430 kościołów. Ponadto, I. Tokarczuk poświęcił szczególną uwagę młodzieży. Zaangażowany w duszpasterstwo, po obronie doktoratu na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim rozpoczął pracę jako wykładowca. Przez władze PRL został uznany za „wroga nr 3” w Kościele, tuż obok kard. Karola Wojtyły i kard. Stefana Wyszyńskiego.

3 maja 2006 arcybiskup-senior został uhonorowany przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Orderem Orła Białego. 

Co jeszcze wydarzyło się w minionym tygodniu?

Katolicyzm:

Papież o rodzinie: wiara jest niezbędna w wychowaniu dzieci

         30 grudnia, w Niedzielę Świętej Rodziny papież poruszył problematykę współczesnej rodziny. Benedykt XVI przypomniał o wartości osobistego przykładu rodzica w wychowaniu dzieci i o roli wiary w życiu rodziny, która pozwala budować właściwą hierarchię. Rodzice są w niej opiekunami – stróżami dzieci, a nie ich przyjaciółmi lub władcami. Wzór stanowi Święta Rodzina, która pomimo swego ubóstwa oraz wielu problemów codzienności, dbała o głębokie życie religijne.

28 grudnia Kościół obchodził Święto Młodziaków

         Kult dzieci betlejemskich, zamordowanych na rozkaz króla Heroda, rozpoczął się w II wieku. Wspomnienia o Młodziakach znajdują się w pismach: św. Ireneusza oraz św. Cypriana. Zgodnie z tradycją przyjmuje się, że męczeństwo przyłącza do Chrystusa, a ofiary zostają oczyszczone z grzechu pierworodnego za sprawą chrztu krwi.

         O udział w celebracji święta apelowała również Polska Federacja Ruchów Obrony Życia (PFROŻ). W liście udostępnionym na KAI, przedstawiciele organizacji przypomnieli, że Święto Młodziaków Męczenników w sposób szczególny powinno zachęcać do refleksji nad darem życia i nad problemami współczesności: aborcją, środkami poronnymi, in vitro oraz eutanazją.

Elżbieta Jaroś

Islam i katolicyzm:

Nigeria: Metropolita Kaduny przebaczył islamskim terrorystom

W Boże Narodzenie, metropolita Kaduny abp Matthew Man-oso Ndagoso przebaczył zamachy, dokonane przez członków terrorystycznej sekty muzułmańskiej Boko Haram, przeciwko chrześcijanom w Nigerii.

         Fundamentaliści z ugrupowania Boko Haram odpowiadają za wiele zamachów w Nigerii, w których w 2012 roku miało zginąć co najmniej 770 osób; oraz za zniszczenie kościołów. Pomimo tego, abp Matthew Man-oso Ndgoso wezwał współwyznawców do miłości i przebaczenia nieprzyjaciołom. Zaznaczył, że to jedyna droga, która prowadzi do pokoju. Wierni powinni czerpać wzór z Nowonarodzonego. On również cierpiał z powodu przemocy, jednak swoją dobrocią oraz czystością przezwyciężył zło. Metropolita Kaduny zachęcił chrześcijan do modlitwy o dusze ofiar zamachów.

         W noc Bożego Narodzenia, w północnej Nigerii zostały zaatakowane dwa kościoły protestanckie: jeden w muzułmańskiej wiosce Peri w stanie Yobe, natomiast drugi w Maiduguri w stanie Borno. Aktów terrorystycznych dokonano podczas nabożeństw. W mediach, liczbę ofiar śmiertelnych oszacowano na około 12 osób.

Elżbieta Jaroś

Copyright © 2017 UKSW Wszelkie prawa zastrzeżone
Informacja o ciasteczkach