16.12.2012

PRZEGLĄD INFORMACJI RELIGIJNYCH Z KRAJU I ZE ŚWIATA

Katolicyzm:

Katolicki dokument o in vitro

Na początku przyszłego roku Zespół Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych wyda dokument dotyczący in vitro, aborcji eugenicznej oraz skutków stosowania technik biomedycznych – poinformował ks. prof. Franciszek Longchamps de Bérier.

14 grudnia na posiedzeniu zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych, ks. prof. Franciszek Longchamps de Bérier zapowiedział publikację dokumentu, w którym przedstawione zostaną argumenty Kościoła katolickiego w sprawach bioetycznych i biomedycznych. Ks. profesor zapewnił, że treść i język publikacji będzie konkretny oraz przejrzysty dla czytelnika. Zaś, objętość dokumentu nie przekroczy 10 stron. Pracę, nad zawartością publikacji, nadzorował abp Henryk Hoser.

Paulina Szymańska

Papieska ewangelizacja na Twitterze

„Drodzy przyjaciele. Z radością łączę się z wami przez Twitter. Dziękuję za wasze liczne odpowiedzi. Z serca wam błogosławię” - tak brzmi pierwszy wpis Benedykta XVI na profilu Pontifex, na popularnym portalu społecznościowym.

Zanim Pontifex zaczął być aktywny, zasubskrybowało go już prawie 1 mln użytkowników Twittera, tak zwanych „followersów”. Profil Benedykta XVI dostępny jest w ośmiu wersjach językowych, w tym w polskiej. Pomimo że papieskie konto na Twitterze prowadzą służby prasowe, to publikacja każdego wpisu wymaga akceptacji ojca świętego.

Działalność Benedykta XVI na portalu społecznościowym ma wesprzeć i zachęcić innych do udziału w ewangelizacji na „kontynencie cyfrowym”.

Dorota Rybak

Boże Narodzenie z refleksją o Janie Chrzcicielu

9 grudnia przed modlitwą Anioł Pański, papież Benedykt  XVI wezwał wiernych do słuchania słowa Bożego na wzór św. Jana Chrzciciela.

Jan Chrzciciel przekazywał słowa Boga w konkretnym momencie historii. Zapowiadając nadejście Mesjasza i głosząc Boże zbawienie, wzywał do nawrócenia. Ojciec święty przypominał, że idąc  za głosem św. Jana Chrzciciela, można zrobić w sercu miejsce dla Pana Jezusa. Boże Narodzenie jest nie tylko świętem materialnym, ale przede wszystkim uroczystością Syna Bożego. Podczas którego, Pan Jezus  przyjdzie na ziemię, aby przekazać ludziom pokój i prawdziwą radość.

Benedykt XVI zwrócił się również do Polaków, by w Roku Wiary byli wiernymi świadkami Chrystusa i głosicielami Ewangelii, dla tych którzy jeszcze nie uwierzyli oraz nie przyjęli Pana Jezusa.

Paulina Szymańska

Protestantyzm:

Czy Wielka Brytania zalegalizuje homoseksualne małżeństwa?

Brytyjski rząd zakończył pracę nad projektem legalizującym udzielanie małżeństw cywilnych i wyznaniowych dla par homoseksualnych. Na początku przyszłego roku, dokument trafi pod obrady parlamentu.

Ustawa pozwoli różnym kościołom, z wyjątkiem anglikańskiego, na udzielanie ślubów parom homoseksualnym. Jednak, decyzja o udzieleniu homoseksualistom małżeństwa w miejscach kultu religijnego, będzie należała do duchownych. Zdaniem minister Marii Miller: „Te zmiany wzmocnią małżeństwo w naszym społeczeństwie” i pozwolą zbudować wspólnotę bardziej sprawiedliwą dla wszystkich.

Przedstawiciele kościołów w Anglii i Walii byli zszokowani tym, że zostali pominięci w konsultacjach na temat projektu ustawy. Tymczasem, legislatura brytyjska kategorycznie odmawia kościołom anglikańskim prawa do udzielania ślubu osobom tej samej płci. Ten zapis ma pozostać niezmieniony.

Podobnie jak Kościół anglikański, Kościół katolicki także jest przeciwny małżeństwom homoseksualnym. Jednak inne związki religijne, jak kwakrzy albo pewne nurty liberalne w judaizmie, są otwarte na małżeństwa między osobami tej samej płci.

Dorota Rybak

Co jeszcze wydarzyło się w minionym tygodniu?

Judaizm w Polsce:

„Rabi, rabin, rebe – Rabini w Polsce”

Nowa wystawa w Żydowskim Instytucie Historycznym

Od 10 grudnia do kwietnia 2013 roku w Żydowskim Instytucie Historycznym [ŻIH] w Warszawie można oglądać wystawę: „Rabi, rabin, rebe - Rabini w Polsce”. Ekspozycja przedstawia historię polskich Żydów oraz przybliża elementy duchowości judaistycznej.

Nowo otwarta wystawa ma na celu przedstawić szerszej publiczności nieznane fragmenty polskiej historii i przybliżyć wielkie postacie ze świata judaistycznego - mądrych ludzi, którzy pomagali bliźnim nie tylko jako znawcy prawa religijnego, ale także jako osoby bardzo głęboko związane z określoną społecznością. Wyeksponowane materiały, opisują 64. rabinów z judaizmu: ortodoksyjnego, chasydzkiego i reformowanego. Wśród nich, między innymi: założyciela jesziwy w Lublinie - Szaloma Szachny, Mosze ben Israela Isserlesa zwanego Remu z XVI w., naczelnego rabina Warszawy z okresu zaborów - Dow Ber Meiselsa, oraz autora pierwszego polskiego przekładu Starego Testamentu - Izaaka Cylkowa.

         Oprócz przedmiotów kultu, obrazów, starodruków i fotografii, zwiedzający będą mogli obejrzeć także krótkie filmy na temat służby we współczesnym świecie oraz w Polsce, w których wystąpili rabini: Michael Schudrich, Szalom Ber Stamble i Stas Wojciechowicz.

Paulina Szymańska

Islam i katolicyzm w Polsce:

Muzułmańscy dyplomaci spotkali się z prymasem Polski

10 grudnia w Gnieźnie odbyło się trzecie spotkanie dyplomatów z krajów muzułmańskich z prymasem Polski, abp Józefem Kowalczykiem.

Przedstawiciel Kościoła katolickiego przyjął gości w rezydencji Arcybiskupów Gnieźnieńskich. Do miasta św. Wojciecha przyjechali zarówno ambasadorzy, jak i przedstawiciele ambasad: Algierii, Arabii Saudyjskiej, Iranu, Pakistanu, Palestyny oraz Tunezji.

Witając dyplomatów abp J. Kowalczyk podkreślił, że pomimo różnic religijnych i kulturowych, katolików z muzułmanami zawsze łączyły przyjazne relacje, przepełnione szacunkiem. Prymas wspomniał bł. Jana Pawła II, który nawoływał do budowania pokoju między narodami w oparciu o wzajemny szacunek. Inicjator spotkań w Gnieźnie, ambasador Algierii Abdelkader Khemri również docenił zasługi polskiego papieża w kwestii popularyzowania idei porozumienia międzypaństwowego. W jego opinii, kurtuazyjne wizyty w mieście św. Wojciecha, które powoli przechodzą do tradycji, pozwalają rozwijać dialog muzułmańsko-chrześcijański.

Paulina Szymańska

Copyright © 2017 UKSW Wszelkie prawa zastrzeżone
Informacja o ciasteczkach